Jednym z celów Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG jest rozwój działalności innowacyjnej poprzez efektywną realizację projektów badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnych. Centrala PGNiG nadzoruje prace w obszarze innowacji (identyfikacja rozwiązań, rozwój, wdrożenia/komercjalizacja), efektywności energetycznej oraz zarządza projektami B+R i prawami własności intelektualnej, a także jest odpowiedzialna za współpracę z jednostkami naukowo-badawczymi.
W 2019 r. z nadzorowanych 57 projektów badawczo-rozwojowych 28 znajdowało się w fazie realizacji na koniec roku: 41 projektów realizowanych i finansowanych/współfinansowanych przez PGNiG SA (w tym 9 projektów współfinansowanych przez PGNiG w 50% i przez NCBiR w 50% w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo) oraz 16 projektów realizowanych i finansowanych przez Spółki Grupy PGNiG (w tym PSG – 10 projektów, Geofizyka Toruń – 4, PGNiG TERMIKA – 2 projekty).
W 2019 r. zakończonych zostało 14 projektów. Na projekty badawczo-rozwojowe realizowane w Grupie PGNiG wydatkowano łącznie ok. 13,5 mln zł. Do najbardziej istotnych projektów B+R realizowanych bądź zakończonych w 2019 r. należą m.in.:
W 2019 r. w Spółkach Grupy realizowano 121 projektów innowacyjnych, z czego 30 zostało zakończonych. Nakłady na działalność B+R+I w Grupie PGNiG utrzymały się na poziomie porównywalnym z okresem poprzednim (ok. 400 mln zł). W PGNiG realizowano 23 projekty, w tym m. in. Geo Metan II, Centrum Startupowe InnVento, Kelvin, utworzenie PGNiG Ventures, Cyfrowe złoże, Smok 3D.
W okresie sprawozdawczym rozpoczęto prace zmierzające do komercjalizacji (bezpośrednich i pośrednich) dwóch rozwiązań rozwijanych przez CLPB, w tym „System pomiarowo-rozliczeniowy skroplonego gazu ziemnego SMOK 3D”, który umożliwi bezpośredni pomiar masowego strumienia LNG wg metod opracowanych w CLPB. Bezpośredni pomiar ma docelowo zastąpić stosowane dotychczas metody rozliczeniowe, które ze względu na niedokładność powodują rozbieżności w bilansowaniu. Kolejne rozwiązanie dotyczy próbkowania Liquefield Natural Gas, gaz ziemny w postaci ciekłej, produkowany w wyniku skraplania lub kondensacjiLNG, jednak ze względu na trwający proces uzyskania ochrony patentowej nie jest możliwe przekazywanie bardziej szczegółowych informacji na temat rozwiązania.Liquefield Natural Gas, gaz ziemny w postaci ciekłej, produkowany w wyniku skraplania lub kondensacji
W 2019 r. aktywność InnVento koncentrowała się wokół czterech filarów:
W 2019 r. PGNiG oraz Fundacja Startup Hub Poland współpracowały przy realizacji programu Startup Hub: Poland Prize (element rządowego programu Start in Poland), którego głównym założeniem było zdywersyfikowanie polskiej sceny start-upowej. Z 1250 zgłoszonych start-upów wybrano 26 innowacyjnych zespołów z kilkunastu państw biorących udział w trzech rundach akceleracji. Po zakończeniu programu kilka start-upów dalej rozwija swoje projekty, m.in. w ramach Szybkiej Ścieżki NCBiR, jednocześnie pozostając w gotowości do współpracy z PGNiG.
W 2019 r. zakończyła się współpraca w ramach programu akceleracji MIT Enterprise Forum Poland realizowanego we współpracy z Fundacją Przedsiębiorczości Technologicznej. W ramach programu przeprowadzono 12 pilotaży start-upów, których rozwiązania dotyczyły m.in. wykorzystania dronów do tworzenia ortofotomap lub monitorowania zanieczyszczeń powietrza, zwiększenia wydajności wydobycia ropy naftowej czy też wykorzystania wirtualnej rzeczywistości do szkoleń pracowników na symulatorze stacji pomiarowo-redukcyjnej.
Kontynuowano prace związane ze wsparciem start-upów przy współpracy i pilotażach w PGNiG. W 2019 r. z projektów pozyskanych przez partnerów 8 zostało skierowanych do akceleracji bądź pilotaży.
InnVento uczestniczyło w około 40 wydarzeniach skupiających środowiska start-upowe, technologiczne i energetyczne. Zorganizowano dwa spotkania Pitch Day, w trakcie których przedstawiciele start-upów mogli zaprezentować swoje innowacyjne rozwiązania przed kapitułą złożoną z ekspertów Grupy PGNiG; pomysły przedstawiło 10 start-upów. Przeprowadzono również około 20 indywidualnych spotkań specjalistów Spółki ze start-upami chcącymi nawiązać współpracę.
W 2019 r. kontynuowano działania na rzecz pobudzenia wewnętrznego potencjału i kultury innowacyjności w PGNiG, organizując m.in. warsztatowe Spotkania Liderów Innowacji umożliwiające wymianę informacji i dzielenie się doświadczeniami pomiędzy osobami bezpośrednio zaangażowanymi w rozwój innowacji. Zorganizowano 9 spotkań z cyklu „Spotkania z technologią” oraz „Spotkanie z innowacjami”, w trakcie których ponad 150 przedstawicieli start-upów, świata biznesu oraz pracowników PGNiG poszerzało wiedzę związaną m.in. z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w biznesie, ochroną praw własności intelektualnej, zarządzaniem danymi, zastosowaniem technologii 5G czy technologii kosmicznych w przemyśle. Pracownicy Spółki wzięli udział w pilotażowym programie Akademia Menadżera Innowacji realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
W 2019 r. wprowadzone zostały systemowe rozwiązania stanowiące integralny element Polityki Energetycznej PGNiG i wdrożono System Zarządzania Energią wg normy ISO:50001. W celu pobudzenia oddolnych inicjatyw pracowniczych związanych z poprawą efektywności energetycznej w Spółce decyzją Zarządu zostały wprowadzone „Zasady zgłaszania i nagradzania inicjatyw poprawiających efektywność energetyczną dla pracowników spółki”.
W lutym 2019 r. podpisano z PGG umowę o współpracy przy realizacji projektu na obszarze KWK Ruda Ruch Bielszowice. Rozpoczęto prace związane z wykonaniem otworów wiertniczych Bielszowice-1K i Bielszowice-2H. Minister Środowiska wydał decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych na wykonanie powyższych prac. Przygotowano i złożono do NFOŚiGW wniosek o dofinansowanie powyższych działań.
W kolejnych latach obszar badań i rozwoju będzie ukierunkowany na uzyskiwanie bezpośrednich korzyści biznesowych dla Spółki oraz komercjalizację wdrożonych rozwiązań. Równolegle stale będą analizowane nowe obszary biznesu, które mogą przynieść Spółce zwiększenie konkurencyjności i wzmocnienie pozycji rynkowej. Działania zaplanowane są w dwóch horyzontach czasowych.
Horyzont krótkoterminowy (do roku 2021):
Horyzont średnioterminowy (lata 2022–2023):
W ramach Grupy PGNiG w kolejnych latach podejmowane będą działania związane z aktywnym pozyskiwaniem i realizacją innowacyjnych projektów oraz sprawnym wdrożeniem wybranych rozwiązań. Kontynuowane będzie zaangażowanie w rządowy program Start in Poland, jak również współpracy ze środowiskiem start-upowym.
Realizowane będą działania zmierzające do certyfikacji Systemu Zarządzania Energią wg normy PN-EN ISO 50001.
W styczniu 2020 r. podpisano z Jastrzębską Spółką Węglową SA umowę o współpracy przy realizacji projektu na KWK Budryk. W lutym 2020 r. Zarząd PGNiG podjął decyzję o zmniejszeniu zakresu i budżetu projektu. Z planowanych do wykonania trzech systemów otworów wiertniczych na trzech różnych lokalizacjach realizowany będzie jeden system otworów na KWK Budryk. W najbliższym czasie planowane jest przygotowanie i złożenie projektu robót geologicznych do Ministerstwa Klimatu, a następnie przygotowanie i złożenie do NFOŚiGW wniosku o dofinansowanie dla prac realizowanych na KWK Budryk.