WPROWADZENIE
Obszar środowiskowy w Grupie PGNiG jest regulowany przez dwa wiodące dokumenty. Pierwszy z nich to wdrożona Polityka QHSE, która jest wyrazem odpowiedzialności za prowadzoną aktywność gospodarczą w duchu zgodności z globalnymi wyzwaniami zrównoważonego rozwoju. Drugim dokumentem jest Strategia zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017–2022, której zapisy podkreślają istotność obszaru środowiskowego w odpowiedzialnym funkcjonowaniu Grupy.
Aktywność biznesowa spółek nierozerwalnie wiąże się z ingerencją w otoczenie, mając na uwadze możliwość negatywnego oddziaływania na środowisko i ludzi, Grupa PGNiG dąży do minimalizowania swojego wpływu poprzez: analizę ryzyk środowiskowych, ciągły monitoring stanu powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych, powierzchni ziemi oraz stosowanie najnowszych prośrodowiskowych technologii.
Grupa PGNiG jest świadoma wyzwań oraz oczekiwań ze strony interesariuszy związanych z aktywnością przyczyniającą się do odpowiedzialnego i zrównoważonego biznesu. Tym samym nie bez znaczenia dla przemyślanych działań w tym zakresie miało umiejscowienie obszaru środowiskowego w Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017–2022.
Przyjęta Strategia CSR definiuje cele i działania pozwalające na wsparcie inicjatyw dążących do integracji zasad gospodarki obiegu zamkniętego z rozwojem produktów i usług. Tym samym Grupa PGNiG prowadzi badania w zakresie nowych sposobów zagospodarowania odpadów, w tym ich odzysku, co pozwoli na uzyskanie oczekiwanych efektów. Jednocześnie Grupa PGNiG nie ustaje w działaniach pozwalających na ograniczenie emisji do powietrza. Presja ze strony interesariuszy oraz regulatorów wymaga silnego skupienia uwagi, również na działaniach łagodzących zmiany klimatyczne. Istotność zagadnienia znajduje w odzwierciedlenie w inwestycjach zrealizowanych przez Grupę PGNiG w 2019 r., które wpływają na zmniejszenie zużycia gazu i energii oraz emisji spalin do atmosfery.
Dodatkowo Spółka podejmuje działania mające na celu podniesienie efektywności energetycznej poprzez wdrożenie i utrzymanie systemu zarzadzania energią czy promowanie dotychczas stosowanych rozwiązań charakteryzujących się wysoką efektywnością energetyczną jak na przykład źródła kogeneracyjne.