KAPITAł INNOWACYJNY
Inwestycje w innowacje i nowoczesne rozwiązania zwiększają efektywność działań, przyczyniają się do wzrostu potencjału biznesowego Grupy Kapitałowej PGNiG oraz umożliwiają sprostanie nowym wyzwaniom w obszarze oddziaływania na środowisko i klimat. Wśród priorytetów Grupy można wskazać m.in. rozwój współpracy ze światem nauki, wsparcie i inicjowanie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności start-upów.
Kluczowe dane:
- Centrum Start-upowe InnVento – wspieranie rozwoju start-upów z branży energetycznej oraz wspólne poszukiwanie nowych technologicznych rozwiązań.
- Program akceleracji MIT Enterprise Forum Poland.
- PGNiG Ventures – fundusz typu corporate venture capital nakierowany na projekty lub firmy, które oferują innowacje produktowe lub procesowe mające zastosowanie w branży poszukiwawczo-wydobywczej lub energetycznej.
- Efektywność Energetyczna – wprowadzenie systemowych rozwiązań stanowiących integralny element Polityki Energetycznej PGNiG i wdrożenie Systemu Zarządzania Energią wg normy ISO:50001.
- Mini Drill, Hydra Tank, ELIZA – najważniejsze projekty B+R realizowane w Grupie PGNiG w 2019 r.
- Geo Metan II, Kelvin, Cyfrowe Złoże, Smok 3D – najważniejsze projekty innowacyjne realizowane w Grupie PGNiG w 2019 r.
Osiągnięte rezultaty:
121
projektów innowacyjnych realizowano w 2019 r. przy udziale Grupy PGNiG (132 projekty w 2018 r.);
57
projektów badawczo-rozwojowych realizowano w 2019 r. przy udziale Grupy PGNiG, w tym 9 projektów współfinansowanych przez NCBiR w ramach I Edycji Programu INGA (Innowacyjne Gazownictwo);
ok. 400 mln zł
budżet przeznaczony na projekty innowacyjne w 2019 r. (ok. 349 mln zł w 2018 r.);
ok. 13,5 mln zł
wydano na projekty badawczo-rozwojowe realizowane w Grupie PGNiG (9,7 mln zł w 2018 r.);
12
pilotaży start-upów przeprowadzono w 2019 r. w ramach programu akceleracji MIT Enterprise Forum Poland.
Jak zarządzamy wynikami?
- Budowanie kultury innowacji w organizacji zwiększającej świadomość pracowników i kadry zarządzającej w zakresie rozwoju działalności innowacyjnej oraz działania na rzecz utrzymania sieci współpracy z wyspecjalizowanymi podmiotami zajmującymi się współpracą ze start-upami i innowacyjnymi firmami.
- Kontynuacja cyklu działań badawczo-rozwojowych związanych z nowym potencjalnym obszarem biznesu, tj. technologiami wodorowymi.
- Komercjalizacja zrealizowanych z sukcesem projektów innowacyjnych i badawczo-rozwojowych – w 2019 r. rozpoczęto prace zmierzające do komercjalizacji dwóch rozwiązań innowacyjnych, m.in. systemu pomiarowo-rozliczeniowego skroplonego gazu ziemnego Smok 3D.
- Zakończenie V edycji konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”.